Zakręcony ogonek (tzw. "kieszonka")

Witam,
piszę, ponieważ nasz Maryś ma podobno nietypowy ogonek, ale może ktoś spotkał się już z tematem.
Mianowicie: ogonek naszej bulwy jest bardzo mocno poskręcany i jakby mocniej "wciśnięty" w skórę niż u innych psiaków. Z zewnątrz wygląda ok, natomiast w środku ma jakby "kieszonkę" (skóra jest wklęśnięta, że się tak wyrażę). Kieszonkę zakrywa ogonek, przez co nie ma za wiele dostępu powietrza, jest ciągle wilgotno i zbierają się różne paskudztwa - taka brunatna maź. Przemywam mu to Hexodermem, pudruję zasypką, żeby wchłaniała wilgoć, ale ciągle tworzy się tam stan zapalny - niedawno nawet mała ranka - niby mała, ale w takiej okolicy kiepsko się goi. Weterynarz zalecił pielęgnację, jako "ostateczną ostateczność" podpowiedział ucięcie ogonka :( lub ew. wycięcie kawałka skóry pod ogonkiem. Póki co , aby nieco przewietrzyć okolicę podpowiedział, aby na noc wsuwać w kieszonkę... tampon. Ma za zadanie wchłaniać wilgoć, a jednocześnie nieco rozszerzyć otwór i umożliwić przepływ powietrza. Marysiowi nie za bardzo się na początku pomysł podobał, ale kładziemy mu go moment przed snem i wyciągamy rano, więc jakoś się przyzwyczaił. Widać delikatną poprawę po 2 tyg.
Czy słyszeliście może gdzieś o podobnym problemie? Da radę coś z tym zrobić, żeby Marysia tak nie swędziało/bolało bez zastosowania skalpela?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
«1

Comments

• o kurczę...pierwsze słyszę... a możesz pokazac zdjęcia jak wygląda jego ogonek??
  • edited April 2011
    kup w aptece mannusan rozciecz go z woda i tym mu przemywaj, potem osusz i posmaruj penatenem niewielka warstwe jak juz sie zagoi to tylko mannusanem przemywaj i wycieraj na sucho
  • O kurcze! to nawet my nie mamy tak przechlapane z ogonkiem! A też baaardzo ścisło przylega do pupy. I ma na ogonku fałdkę (okazało się to dopiero wtedy jak mu wet tam sierść zgolił bo mu się coś paskudziło). Ledwo można włożyć rękę z chusteczką tak ma ścisło.
    Możesz wrzucić fotkę jak to wygląda?
  • Czesto spotyka sie ten problem u buldogow.Nasz poprzedni buliszon miał taka ''dziure'' pod ogonem ze poł palca wcodziło;) na szczescie nie było zbyt ciasnotam;) Bardzo wazne je utrzymanie tego w czystosci i suchosci,po kapieli zawsze wlozyc chocby chusteczke jednorazowa i czesto zmieniac zeby wchłaniało wilgoc albo własnie tampon.Do codziennej pielegnacji polecam abacil choc ponoc go juz niema tylko to co piszeMagda-manusan i dobrze jest po kazdej kupie podetrzec chusteczka nawilzana tam głeboko bo resztkipy lubia sie tam gromadzic.Miałam kis znajoma ktrej bulwa miała tak bardzo mocno ogon wrosniety ze co peien czas sie bbrał i odparzal,musiała go pielegnowac takim czyms rozowym co mocno barwi (zapomniałam nazwy) a w ostatecznosci zalecana była amputacja ogonka.
  • Marian_belmondo ja tak miałam przez osiem lat! Na żaden zabieg się nie decyduj, bo tylko się psiak nacierpi, a i nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy. U mojej suni "wchodził" pod ogonek cały mój palec wskazujący, więc sobie wyobraź jaki tam był dołek, dołek ten pogłębiał się bardziej przy każdej cieczce, ze zrozumiałych względów. Zapadnięty ogonek był oczywiście przyczyną wielu stanów zapalnych, ale doszłyśmy do takiej perfekcji w jego czyszczeniu, że na hasło daj dupkę Rebusia przybiegała sama, a najśmieszniejsze było to, że potrafiła wejść między nogi nawet wtedy jak ją tam zaswędziało. Ponieważ miejsce to z przyczyn oczywistych mogło być, a nawet było siedliskiem wielu zapewne bakterii ja zawsze zakładałam gumową cienką latexową rękawiczkę, co w gruncie rzeczy ułatwiało mi lepszą penetrację pod ogonkiem. Zawsze miałam wcześniej przygotowany roztwór rozcieńczonego Abacilu, teraz nie ma go już na rynku, w zastępstwie jest Manusan.

Roztwór przygotowujesz w rozcieńczeniu na przegotowanej ostudzonej wodzie w stosunku 1:10. z czasem dojdziesz do takiej perfekcji, że będziesz go już przygotowywać na oko, najlepiej w kubku na badanie moczu, bo ma podziałkę. Do czyszczenia najlepsza jet gaza lub gaziki nieco większego rozmiaru, aby swobodnie ten namoczony Manusanem gazik owinąć wokół palca. Gaziki nie muszą być sterylne. Jeżeli miejsce jest mocno zaognione i są ranki trzeba użyć waty, bo gazik jest jednak ostrzejszy. W zależności już co zastosujesz, najlepiej jest owinąć wokół palca, pozwoli to na lepsze czyszczenie. Początkowo może zająć Ci to więcej czasu, ale potem jest to kwestia chwili, poza tym czyszcząc codziennie to cudowne miejsce nie zaniedbasz go i zawsze tam będzie czysto i sucho, a przede wszystkim nie będzie się nic ślimaczyć. Po wyczyszczeniu Manusanem, osusz na sucho ręcznikiem jednorazowym, albo możesz wsadzić tam suchy gazik, który wchłonie pozostałą wilgoć, potem posmaruj Sudokremem, ale nie za grubo, bo Ci się oślimaczy.
  • bardzo dziękuję za rady! bardzo liczyłam na to, że sprawę da się załatwić bez ciachania tyłka Marysiowi.
    Jak ma pupę mytą i zagłębienie pod ogonkiem faktycznie przydaje się rękawiczka. bardzo lubi chusteczki dla niemowlaków ;) Przy czyszczeniu chowa się pod ogonek ok. 3/4 wskazującego palca. Zanim miał na noc wsuwane tampony - sam stawał po spacerku przed drzwiami łazienki albo przychodził do mojej pracowni i trzepotał rzęskami, a następnie nadstawiał się pupą. teraz jak otwieram drzwi łazienki minę ma mniej wyraźną... :/ ale codzienne mycie jest i tak.
    Dam znać jak efekty po Manusanie.
  • hmm mam taki sam ogonek u Hermana zakrecony jak sprężynka:)
    najważniejsza jest higiena, jak raz się zapuści to potem trzeba sie mećzyć. Wiec jeśli to mozliwe właśnie ze względu na ten ogonek prać bulka jak najczęsciej - napewno mu to nie zaszkodzi wrecz przecwnie - nam tak polecił wet - dermatolog psi. Trzeba kupić sudokrem - jest najlepszy wg mnie ale trzeba się nauczyć używać odpowiednich ilości, no iiii po umyciu porządnie wytrzec ogonek do sucha nie ciapać żadnym alantanem bo bedzie gniło można troszke podsuszyć suszarką i wtedy posmarowac wszystkie zakamarki sudokremem najlepiej nałozyc go na patyczek do ucha i działać - to mazidło ma właściwosci kojące i zapobiegające odpażeniom - powodzenia:), na drugi dzień kontrolka i wytarcie:) u mnie działa:)
  • wojt said: można troszke podsuszyć suszarką
    :O Herman musi być mega odważny :>
  • i tak jaj nie ma większych od Frania! :D
  • Kochani! bardzo Wam dziękujemy! Duet Manusan & Sudokrem zdziałał cuda :-D Maryś ma już normalny kolor skóry pod ogonkiem, nie ma jazdy na pupie - po prostu miodzio - DZIĘKUJEMY!!! ^:)^
    Jesteście niezastąpieni
  • Cieszymy się, że mogliśmy pomóc dupeczce Marysia... :-D
  • :) super że dupsztal Marysia już wporząsiu :D
  • przenoszę :

Fredek 1:18PM Permalink EdytujOgłosićZatopićOtwórz ponownieSkasuj dyskusjeFlag

Oczywiście Fredek to mój bulek juz prawie 6 miesięczny, a jestem Joanna, mieszkamy w Warszawie. Czy ktoś z was, a właściwie waszych bulków ma problem zbyt pzrylegającego do dupci ogona, a właściwie zawiniętego zbyt nisko? Ja muszę każdorazowo po zrobieniu kupy wycierać Fredkowi tyłek. Myślałam, że to zmieni się, gdy pies podrośnie i ten ogon jakoś się podniesie, ale nie, fredek ma elegancko przykrytą dupkę , a ja biegam jak natchniona ciotka i wycieram mu tyłek. Chętnie dołączę zdjęcia, muszę tylko rozpracować portal.
  • edited May 2011
  • całkowicie zakrywa pupkę, nic mu się nie babrze, ale pozostaje kwesta każdorazowego wycierania po każdej kupie. Używam nawilżonych chusteczek dla niemowląt. czyli albo pielęgnacja albo amputacja.
  • edited May 2011
    Fredek to raczej częste i noprmalne że u bulków dupencje nalezy wymyć po każdym spacerku ;) najlepiej też potem osuszyć żeby przypadkiem nie powstaly odparzenia :) o amputacji osobiscie bym zapomniala.
  • pewnie, że bez najostateczniejszej konieczności nie zafunduję mu amputacji. widziałaś jak ma całkowicie przykrytą pupkę,ale nic mu się nie odparza, więc pozostaje ciągłe wycieranie. Nie mam doświadczenia z bulkami, jest moim pierwszym. Poprzednio był bokserek bardzo chorowity, ciągle coś mu dolegało, ale i tak żył 13 lat w dobrej formie, zakup bulka okazał się jedną z najlepszych życiowych dacyzji
  • Fredek to dobrze ze wycierasz mokrymi chusteczkami tylko najlepiej po tej jeszcze osuszyc zeby mu sie nie zaczęło za chwilę odparzać bo to dopiero będzie problem.
  • Do wycierania dupichy można się przyzwyczaić człowiek potem to już odruchowo robi a i pies też się przyzwyczaja. Andzi jak mowie dawj pupiche to staje i czeka aż jej wytre a mine ma przy tym jak by chciała powiedzieć znowu, przecież się nie osrałam :)
  • Tadzio też ma problem z dupkom. Kupka mu często nie chce odpaść, a on zamiast dać mamusi wytrzeć chusteczkom to biega w kółko i skowyczy, aż ludzie się oglądają co mu jest. Dlatego po każdym spacerze po dokładnym wytarciu pudruje mu ją talkiem dla niemowląt, dzięki temu nie ma odparzeń no i ładnie pachnie:)
  • najwięcej zabawy mają pewnie rodowici mieszkańcy wsi, w której mamy działkę. jeśli zdążyli mnie podpatrzeć - jak ta miastowa paniusia biega po sadzie w pogoni za jeszce dziwniejszym pieseczkiem niz poprzedni i wyciera mu dupę. :-j
  • Dzięki, to z pewnością lepsze dla psiej dupci niż Johnson's baby, które kupowalam dotąd.
  • chusteczkami dla dzieci tez przecieramy więc spokojnie też są dobre :)
  • a tu temat przedstawiający ogonki naszych buldogów :) http://buldog-angielski.org.pl/discussion/comment/15141#Comment_15141
  • i nas dopadł stan zapalny pod ogonkiem @-)
    Weterynarz dał nam do przemywania szampon (żółty) MALASEB (dla psów i kotów)
    Na początek miałam oczyścić miejsce pod ogonkiem (mokre husteczki potem osuszyć papierem) a następnie wetrzeć szampon który uprzednio (3 kropelki nałożyłam na wacik, gazik) odczekac 10 minut i zmyć.
    Tyłeczek ładnie się zagoił a le Banner na hasło (podobnie jak śp. Rebusia od Klary) daj dupkę biegnie szybko do łazienki i czeka aż wytre mu tyłeczek.
    Skutkiem ujemnym jest to że mam psa któremu bardzo spodobało sie wycieranie tyłka i jak mu majstruje "tam" palcami ze udaje że go swędzi :">
  • Chyba tak lepiej mój poprzedni pies jak słyszał, że zakładam rekawiczki to siadał i nie można było go oderwać od podłogi :-D
Sign In or Register to comment.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!