cyclosporyna - innowacja w leczeniu AZS ( alergia ) oraz suchego zapalenia spojówek i rogówki

najnowsza metoda leczenia atopowego zapalenia skóry- alergii. Chodzi o zastosowanie cyklosporyny, która w Polsce nie jest zarejestrowana, ze względu wysokie koszty takiej terapii. Cyklosporyna jest produkowana przez koncern farmaceutyczny Novartis pod nazwą Atopca. Cyklosporyna u ludzi ma negatywne działania uboczne i stosuje się ją po przeszczepach narządów, żeby zapobiec odrzutowi, jedynie wtedy, gdy korzyści przewyższają szkody, czyli tylko wtedy, gdy chodzi o ratowanie życia. Ciekawe, że u psów cyklosporyna nie wykazuje takich działań ubocznych. Ma oczywiście niewielkie, w postaci odruchów wymiotnych, nadziąślaków czy, tu ciekawostka, włosów wyrastających na głowie w formie tzw. irokeza. Proszę sobie wyobrazić psa, który po leczeniu cyklosporyną nie ma już żadnych objawów atopii, natomiast wyrasta mu na głowie irokez - pies gładkowłosy ma pasmo stojących włosów na głowie. Reasumując, u psów cyklosporyna ma działania uboczne, ale w żaden sposób niewpływające na życie. Za granicą cyklosporyna jest obecnie głównym lekiem w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów, a jej działanie polega na „ogłupianiu” komórek układu immunologicznego, w efekcie czego, nie rozpoznają alergenów jako ciał obcych i nie reagują na nie. W Polsce stosujemy ludzką cyklosporynę, jeśli uda się ją zdobyć, bo lek może kosztować 381 zł, lub 3,81, jeśli będzie ryczałtowany. Pełnopłatna terapia jest bardzo droga.


kolejno :

zespół suchego oka powoduje chroniczne suche zapalenie spojówek oraz rogówki
Postępowanie lecznicze radykalnie zmieniło się po wprowadzeniu do leczenia cyclosporyny . Cyklosporyna jest lekiem, który wykazuje silne działanie immunosupresyjne. Wpływa na proces aktywacji limfocytów T, głównie na komórki pomocnicze CD 4, a w mniejszym stopniu na limfocyty B. Cyklosporyna nie hamuje migracji leukocytów ani proliferacji limfocytów T stymulowanej cytokinami. Działanie jej jest cytostatyczne . Cyklosporynę stosuje się miejscowo, zwykle dwa razy dziennie, w postaci maści np. Optimune 0,2% - Schering-Plough lub kropli 0,05 - 0,5 %. Pierwsze korzystne efekty stosowania cyklosporyny zauważalne są dopiero po 3 - 4 tygodniach jej stosowania. W przypadku, gdy po tym okresie nie ma uchwytnej poprawy w produkcji łez, należy zwiększyć częstotliwość jej podawania do trzech razy na dobę. Zadawalające wyniki uzyskuje się, gdy leczenie jest długotrwałe, prowadzone niekiedy do końca życia zwierzęcia. Miejscowe, długotrwałe podawanie cyklosporyny nie wywiera na organizm niekorzystnego wpływu .

pisze o tym, gdyż po raz pierwszy w leczeniu u Balou oczu będziemy własnie stosować te powyższe krople.
a czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym lekiem???

Comments

 • Cyklosporyna może wywołać szereg niepożądanych efektów ubocznych do wystąpienia niektórych nowotworów włącznie. BamaBa skąd masz informacje o nieszkodliwości cyklosporyny u zwierząt? Są na to jakieś publikacje medyczne. Pytam z czystej ciekawości,bo jakoś nie mogę w to uwierzyć, że lek o tak silnej toksyczności na ludzkie organy nie ma ujemnego wpływu na organizm psa.
  Pacjenci zażywający cyklosporynę muszą być objęci szczególnym nadzorem i monitoringiem, co zresztą wynika ze skutków ubocznych tego leku. http://luszczyce.pl/leki-ogolnoustrojowe/equoral/
 • wyczytalam te informacje wpisując w googlach haslo ' cyklosporyna '. owszem na temat tegoleku u ludzi pisano o skutkach uboccznych, a w przypadku zwierząt co dziwne pisano, że takowych nie było.
  balou mam podawać jedną kropleke rano i jedno wieczorem do prawego i lewego oka.
  o tym leku poczytalam dopiero po przyjeździe do domu dlatego wkleilam też te informacje tutaj by można bylo podyskutowac i powymieniac sie opiniami a moze i doświadczeniami.
 • edited March 2011
  Tu też ogólne informacje o cyklosporynie, działania uboczne i niebezpieczne interakcje z innymi lekami dotyczą ludzi, choć wspomniano tam również o skutkach ubocznych u psów. http://www.forum.molosy.pl/showthread.php?t=4346&page=6

  Ja wyczytałam również, iż cyklsporyną leczy się wrzód eonzynofilowy u kotów, ale bezwzględnie musi być wykluczone podloże nowotworowe. Wrzód eozynofilowy kotów jest jednym z elementów tzw. zespołu ziarniniakowatego. Często występuje u kotów zaatakowanych wirusem białaczki. W czasie leczenia należy bezwzględnie monitorować czynność nerek!
Sign In or Register to comment.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!