atopowe zapalenie skóry AZS - Alergia u buldoga angielskiego

Wśród naszych pupili spotyka się coraz więcej tak zwanych „atopików” czyli zwierząt cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry. Być może ma to związek z pogorszeniem warunków środowiskowych w jakich sami żyjemy oraz ciągłym wzrostem nadwrażliwości zwierząt na otaczające czynniki.


Atopia, nazywana też chorobą atopową czy atopowym zapaleniem skóry jest rodzajem alergii. Fachowo definiuje się ją jako wrodzoną predyspozycję do reagowania nadwrażliwością typu anafilaktycznego na alergeny środowiskowe.

# alergeny pokarmowe
# alergeny wziewne
# alergeny kontaktowe

Uważa się, że wynika to z uwarunkowanego genetycznie defektu w budowie komórek odpornościowych nazywanych limfocytami.
Atopia jest chorobą o podłożu genetycznym, a więc podlega prawom dziedziczności. Nie zawsze jest tak, że potomstwo rodzica atopika jest skazane na alergie, natomiast jeśli oboje rodzice wykazywali objawy choroby, jest bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia jej również u potomstwa. Jest to zasadniczy powód dla którego przed kupnem psa powinno się spytać hodowcy czy tego typu problemy występowały u rodziców naszego przyszłego malucha.

AZS spowodowane są także alergenami WZIEWNYMI lub POKARMOWYMI, którym towarzyszy świąd o różnym nasileniu. Najczęściej alergenami są:
roztocza znajdujące się w kurzu
pyłki roślin (drzew, traw)
grzybyPierwszym i najsilniejszym objawem atopii jest świąd wynikający z podrażnienia skóry. W pierwszym okresie choroby jest on słaby i czasem niezauważalny dla właściciela zwierzęcia, w miarę czasu narasta i staje się głównym utrapieniem psów atopików. Na początku pojawia się on w okolicach głowy. Zazwyczaj dotyczy małżowin usznych i zewnętrznych przewodów słuchowych i doprowadza do stanów zapalnych ucha. Początkowo zapalenia te przebiegają jałowo, lecz ze względu na nasilający się świąd zwierzę doprowadza do samookaleczeń, co otwiera drogę do wnikania bakterii, organizmów grzybiczych i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, które doprowadzają do infekcji i zakażeń. Przy częstych, nawracających problemach z psimi uszami zawsze powinno się brać pod uwagę atopię, czasami bowiem choroba dotyczy tylko okolicy uszu i nie rozprzestrzenia się na inne partie skóry. Zazwyczaj jednak ma ona charakter postępowy i obejmuje inne partie ciała.Kolejnym miejscem występowania świądu z reguły są wargi, pojawia się zaczerwienienie nazywane rumieniem. Pies manifestuje świąd okolicy wargowej pocierając pyskiem o różne przedmioty. Czasem zmiany pojawiają się również wokół oczu. Pies trze łapami tą okolicę, w związku z czym doprowadza do stanu zapalnego - zapalenie spojówek. Równie częstym miejscem występowania świądu są łapy, a przede wszystkim szpary międzypalcowe. Pies odczuwa w tych miejscach bardzo intensywne swędzenie, w związku z czym wylizuje te okolice, a to doprowadza do zaczerwienienia, a niekiedy do przebarwień sierści, ubytku włosów i lichenizacji czyli zgrubienia skóry. W zaawansowanej atopii zmiany pojawiają się również na skórze brzucha, pachwin i po bokach ciała. czasami zmiany astmatyczne.

Zmiany chorobowe
Obserwowane zmiany są prawie zawsze wtórne w wyniku drapania i /lub lizania: wyłysienia, otarcia, zmiana zabarwienia siersci i (w ewolucji przewlekłej), zliszajowacenie i przebarwienie. Zazwyczaj świąd pojawia się przed zmianami. Jedynymi zmianami pierwotnymi, które mogą być zaobserwowane są rumień oraz grudki.


Kryteria diagnostyczne atopowego zapalenia skóry psów
(wg T. Willemse)

Co najmniej 3 kryteria główne:

1 - Świąd
2 - Wygląd oraz umiejscowienie zmian
a) zajęcie pyska i/lub łap
b) liszajowacenie fałdów skokowych i/lub powierzchni grzbietowej nadgarstków
3 - Przewlekłe i nawracające zapalenie skóry
4 - Predysponowana rasa lub skłonności rodzinne

Co najmniej 3 kryteria poboczne:

1 - Początek pomiędzy 1 a 3 rokiem
2 - Rumień twarzowej części pyska
3 - Obustronne zapalenie spojówek
4 - Powierzchowne ropne zapalenie skóry
5 - Dodatnie testy skórne
6 - Wzrost specyficznych IgE
7 - Wzrost specyficznych IgG

Gronkowce i atopowe zapalenie skóry

Aktywacja mastocytów i uwalnienie mediatorów prozapalnych ułatwia penetrację gronkowcową (Staphyloccus intermedius) przez naskórek. Z kolei one podtrzymują zapalenie. Oznacza to, że wtórne zakażenia ropne w przebiegu AZS są, w pierwszym okresie, kontrolowane przez kortikoterapię.


Atopii nie da się skutecznie wyleczyć, co oznacza że dotknięte nią zwierzę do końca swojego życia będzie borykać się z problemami jakie niesie za sobą alergia. Terapia polega na zapewnieniu zwierzęciu komfortu życia i zminimalizowaniu sprawiających ból i dyskomfort objawów.

Stosuje się odczulanie, jednakże jest ono skuteczne w zaledwie 50 %przypadków jak podaja źródła, a według naszego weta w zaledwie 1 przypadku na 10 psów do tego niestety ogromnie kosztowne. Dodam, że badania aby stwierdzić na co nasz psiak jest uczulony są niepoprawnie drogie.

polecam dosyc ciekawy artykuł :

http://www.royal-canin.pl/pdf/Royal Canin - Dermatozy alergiczne - czesci/Royal Canin - Dermatozy alergiczne 05.pdf

«1

Comments

 • przekopiowuję równiez tutaj:

  najnowsza metoda : zastosowanie cyklosporyny, która w Polsce nie jest zarejestrowana , ze względu wysokie koszty takiej terapii. Cyklosporyna jest produkowana przez koncern farmaceutyczny Novartis pod nazwą Atopca. Cyklosporyna u ludzi ma negatywne działania uboczne i stosuje się ją po przeszczepach narządów, żeby zapobiec odrzutowi, jedynie wtedy, gdy korzyści przewyższają szkody, czyli tylko wtedy, gdy chodzi o ratowanie życia. Ciekawe, że u psów cyklosporyna nie wykazuje takich działań ubocznych. Ma oczywiście niewielkie, w postaci odruchów wymiotnych, nadziąślaków czy, tu ciekawostka, włosów wyrastających na głowie w formie tzw. irokeza. Proszę sobie wyobrazić psa, który po leczeniu cyklosporyną nie ma już żadnych objawów atopii, natomiast wyrasta mu na głowie irokez - pies gładkowłosy ma pasmo stojących włosów na głowie. Reasumując, u psów cyklosporyna ma działania uboczne, ale w żaden sposób niewpływające na życie. Za granicą cyklosporyna jest obecnie głównym lekiem w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów, a jej działanie polega na „ogłupianiu” komórek układu immunologicznego, w efekcie czego, nie rozpoznają alergenów jako ciał obcych i nie reagują na nie. W Polsce stosujemy ludzką cyklosporynę, jeśli uda się ją zdobyć, bo lek może kosztować 381 zł, lub 3,81, jeśli będzie ryczałtowany. Pełnopłatna terapia jest bardzo droga.
 • Padi jest atopikiem... musimy iśc do weta... jak się to leczy?
 • Sandra wyżej masz napisane
 • Umiem czytać. Przeczytałam wszystko- dzięki i niestety nie stać mnie. Zadzwonie do weterynarza. :/
 • doraźnie stosowac mozna napewno jakies masci i tego typu specyfiki,ale najpier nalezy ustalić przyczynę atopii oraz aby powiedziec jak sie leczy nalezy wiedziec jak sie ona objawia
 • no i masz babo placek....zawsze sie tak cieszyłam ze Benek zdrowy jest jak rybka..dzisiaj sie okazało ze jest uczuleniowcem...wczoraj byliśmy na spacerku w parku..gryzł badyle,latał po krzaczorach....a rano...biedak oczek nie mógł otworzyć:/ całe zaropiałe spuchniete...pojechaliśmy szybko doweta...dostał zastrzyk i bedzie musiał brać tabletki:/
  biedne te nasze Bule......
 • oj biedny Beniolek kochany...wszystko bedzie dobrze byle tylko skończyło sie pylenie tych roślin , muszę swoją drogą sprawdzić na co teraz jets okres ... tzn jakie rośli teraz rosną i pylą bo ja się nie znam... :/
 • edited March 2012
  alternatywa dla sterydów:
  lekach izopatycznych. Głównym założeniem przy tego typu leczeniu jest wspomożenie organizmu - poprzez odpowiednią terapię nabrania cech możliwości identyfikowania i niszczenia alergenów we własnym zakresie. Organizm psa staje się przez to bardziej odporny a tym samym mniej podatny na ewentualne alergie. W samym tylko ostatnim roku (tj. 2007) przeprowadzono kilkanaście takich zabiegów, które w 95% przypadków kończyły się całkowitym sukcesem.
  z : http://pl.euroanimal.eu/Alergie_u_psów._(Lecznica_Weterynaryjna_Psidoktor)

  najważniejsze to zdiagnozowanie przez chociaż obserwację typu alergii.
 • U le Bannera alergia pojawiła się w momencie pogryzienia przez pchły. W wieku 5 m-cy złapał dosłownie 3 pchełki które go pogryzły całego i od tego momentu borykaliśmy się z alergiami.
  Pomimo szybkiej interwencji czyli obróżka kąpanie i wyczesywanie (kilka razy dziennie) nie pomogło :(
  le Banner najbardziej wrażliwą częścią ciała ma pysk - drapał wówczas oczy fafle i uszy. Udało nam się z oczami faflami - sterydy encorton (już odstawione) oraz zmiana karmy z ówczesnej royala z kurczakiem na teraźniejszą purinę pro plail łosoś z ryżem.
  W międzyczasie próbowaliśmy różnych karm nam akurat spasowała TA. Odpukać w niemalowane jest nieźle mamy tylko problemy co jakiś czas z uchem, ale oczko jest już okej (wcześniej było rozdrapane do mięsa krew strupy :-/ napuchnięte do tej pory ma mniej sierści na tym oczku).
  le Banner od zmiany karmy nie jada kurczaka oraz ma ograniczony dostęp do chleba.
 • Pamietam ze przy naszym poprzednim bulwie alergiku nasza wetka mowiła ze pchły sa najczestszym alergenem u psow i wtedy koniecznie powinno sie stosowac Adwantix-zabezpiecza przed pchłami i kleszczami.
 • u nas m in Advantix wywołał ropne zapalenie skóry :(
 • Ania said: u nas m in Advantix wywołał ropne zapalenie skóry :(
  a nie bylo to tak,ze posredio tylko wywolal to zapalenie,bo przeciez mial rozszarpaną ranę przez ugryzienie innego psa i w zetknieciu rany z tym środkiem dopiero powstalo zaplaenie?
  chodzi mi bardziej o to,ze ludzie zaraz zaczną panikowac jak czytaja 'advantic wywolal ropne zapalenie'
 • dlatego napisałam między innymi :)
  ale z tego co wiadomo nie każdemu pasują te same preparaty co innymi dlatego ja już nie skorzystam z Advantixa wole dmuchać na zimne
 • Ja nigdy Advantixa nie stosowała, ale zauważyłam, ze jeśli chodzi o Frontline jak wylalam na moje psy w jedno miejsce to zawsze coś w tym miejscu wychodziło a jak rozlewam w kilku miejscach na karku to nie ma śladu po zakraplaniu i tak było w przypadku Andzi, Lejdi i Berty co by znaczyło że nie tylko buldogi mają z tym problem. A wy Aniu jak zakropliliście w jedno miejsce czy w kilka ?
 • na kilka wzdłuż całej linii ciała i na karku
 • Tekila jest atopikiem. Kilka dni po tym jak przywiezlismy ja do domu okazało się, że cała jest w małych czerwonych krosteczkach. Na początku myśleliśmy, że to podrażnienie, później były badania w kierunku nużycy ale oczywiście nic nie wyszło. Na zdjęciu widać jaką słabą sierść miała Tekila jako szczenie.
  [URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images25.fotosik.pl/172/a34fa05984a609e9med.jpg[/IMG][/URL]
  Dopiero dr Karaś - Tęcza odpowiednio ustawiła leki - antybiotyki i sterydy, jakieś smarowanie, i dobrała karmę - jajko z ryżem. Pół roku trwało leczenie, nawet nie wiem ile kosztowało.
  Od tamtej pory zwykle udaje się nam wyłapać moment kiedy podajemy sterydy i aż tak źle jak na początku już nigdy nie było.
 • przysięgam Wam że ja się załamię naprawdę :(
  Balou od mniej więcej tygodnia mia potwornie czerwone spojówki (on ma chroniczne zapalenie spojówek przez swoją wadę) ale zawsze było tak że dostawał zapalenia jak np jakieś rzęsy mu podrażniały, ze trzy razy mu w oczy zaglądałam- powyrywałam i nadal nic. zrobiłam naszą standardową kurację -tobradexem- któy zawsze w takim przypadku pomagał -nic.
  zobaczyłam także iż nad noskiem fałdka stała się różowawa- zawsze była blada - nie jest krwisto czerwowa , ale różowawa, natomiast nad noskiem ten okapik zaczął jakby się przerzedzać. i wokół fałdki która jest różowa też te białę włoski zaczęły się przerzedzać - obserwuję to od kilku dni.
  a dziś a właściwie przed momentem zobaczyłam że wyszła mu taka zmiana skórna koło oka!!!! takie właśnie ja bym powiedziała alergiczne no i połączyłam sobie te objawy:
  - fałdka nad nosem
  -zapalenie spojówek
  - zmiana przy oku
  i wydaje mi się że to cholera alergia!!!
  i teraz pytanie ! zmienilam karme baloulowi dokladnie od 3 tygodni je 1st Choice Adult Sensitive Skin & Coat (co prawda tam jest napisane ze to dla alergikow wlasnie tez jest)
  i czy to moze być przyczyną??
  czy druga oopcja (jakos mniej prawdopodobna dla mnie) czy coś teraz kwitnie?? pyli??

  dodam iż nie ma wyprysków na brodzie (mial je po kurczaku np), nie ma nigdzie indziej na skórze i na tłowiu nie ma! nie ma nic w uszach.

  co robić??

  BŁAGAM DORADŹCIE
  swędzi go to bo chce się cały czas tarzać.
  posmarowałam mu to PANOLOGIEM
  co robić??

  czy mam kupić tą karmę co zawsze jadł ACANĘ pacifica?? (dodam, że chciałam ją zmienić gdyż sama sobie doszłąm do wniosku że jego kiepskie wyniki mocznika i kreatyniny to z powodu za dużej ilości białka może w te karmie, ale jak będzie trzeba to wrócę do niej)
  matko CO ROBIĆ

  APELUJĘ O POMOC

  zdjęcia

  zmiana przy oku
  [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/687/57938409.jpg/][IMG]http://img687.imageshack.us/img687/8739/57938409.jpg[/IMG][/URL]

  [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/802/91650863.jpg/][IMG]http://img802.imageshack.us/img802/6104/91650863.jpg[/IMG][/URL]

  [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/85/80308737.jpg/][IMG]http://img85.imageshack.us/img85/2548/80308737.jpg[/IMG][/URL]

  Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]
 • spadek odporności???
 • edited March 2012
  Wg mnie to zdecydowanie może być wpływ karmy. Nie jestem bardzo doświadczoną osobą, bo "bulwiaszczymi" sprawami i chorobami interesuje się dopiero od roku, ale moim zdaniem mogła go uczulić karma. Afryki w konserwie jak to się mówi nie odkryję ale chyba bez zmiany karmy i wizyty u weta się nie obędzie. Trzymamy kciuki za Balou, żeby szybko to paskudztwo przestało doskwierać!
 • Mgda rocieńcz sobie Manusan, nawet mocniejszy roztwór może być na początek i przemywaj to kilka razy dziennie, najlepiej wacikiem z waty bo jest miękka i nie podrażni skóry, potem bardzo delikatnie posmaruj sudokremem.


 • ale zmiany biedny na pewno mu dokucza :-( ucałuj mu ten pyszczek chory od nas :*
 • Madziu, odstaw od razu 1st Choice'a i wróć do starej karmy.
  Zobacz jakie będą efekty.
  Balou jest może uczulony też na zboża.
  1st Choice jest bardzo dobrą karmą, ale zbożówką. W składzie ma kaszę jęczmienną, kaszę owsianą, brązowy ryż. Coś z tego może na Balou działać jak alergen.

  Jeśli okaże się, że jest poprawa po powrocie do Acany Pacifiki, może pomyśl o tej karmie specjalnej dla alergików i atopików Pro-Vet Ultimate? Podobno jest świetna.

  Biedaczek! :-(
 • Magda, każdy alergen utrzymuje się w organizmie od 6-12 tygodni. Zatem jak zmienisz karmę na efekty trzeba będzie właśnie tyle poczekać...
  Panalog to lek na grzyby, drożdżaki itp, nie na alergię...
  Na psy nie działają jak się okazuje również żadne ludzkie leki przeciwalergiczne, np. Zyrtec itp.
  Ale możesz na pewno podać wapno.
  Gdyby to był mój pies spróbowałabym posmarować go Cepanem...
 • Tosia na alergię dostawała lek o nazwie clemastinum, co prawda jest to ludzki lek na alergię ale na jej zmiany skórne działał :/
 • edited March 2012
  mam lek na AZS : protopic (dziala u balou na bąble m. palcami) kupiłam też manusan
  przemyję manusanem i jak wyschnie posmaruję protopiciem
  wracam do starej sprawdzonej karmy-acany pacifici- nic mu po niej nie było sierśc idealna fałdy idealne.
  tak wiem ze niestety na rezultaty bedę musiała poczekać bo już to kiedyś przerabialiśmy :( ale z inną karmą (bento kronen czy jakoś takoś)
  dziękuję wszystkim za rady!!!
 • edited March 2012
  od tygodnia baloul jest spowrotem na swojej karmie bez glutenu (zbóż) i oto jak nam się poprawiłą skórka :)
  [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/99/72449412.jpg/][IMG]http://img99.imageshack.us/img99/1884/72449412.jpg[/IMG][/URL]

  [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/853/87620791.jpg/][IMG]http://img853.imageshack.us/img853/111/87620791.jpg[/IMG][/URL]

  dodam, że przemywałam też manusanem, a po zmianie karmy którą je od tygodnia zdecydowanie to wszystko zbledło :) i co najważniejsze już się nie drapie :D bardzo się cieszę , jeszcze trochę a śladu nie będzie:D
 • Oj, to dobrze! :)
  A dalej chętnie je Pacifikę?

  A jaki Balou jest grzeczny! Daje sobie tę fałdę odchylić i jeszcze fotę zrobić! :O :*
 • eturek1 said: A dalej chętnie je Pacifikę?
  tak tak :) wróciliśmy do acany pacifica i jest idealnie :)
Sign In or Register to comment.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!